Миряните в живота на Църквата
Автор: отец проф. Радко Поптодоров
1. Езиковедският анализ на гръцката дума „еклезия“ в класическата й употреба посочва на участието на всички членове на тогавашното гръцко общество в делата, които то имало да върши, на всемерното напрегнато съдействие от страна на всички за постигането на общата цел, на живата активна дейност на всички части за благопреуспяването на цялото. Този именно термин Господ Иисус Христос възприел за означаване на основаното от Него общество на вярващи в Него (Мат. 16:18; 18:17). И той се използва на десетки други места в книгите на Новия Завет.
2. Изтъкнатият характерен момент в съдържанието на термина „еклезия“ се запазва, разширява, задълбочава и религиозно освещава от апостолите чрез учението им за Църквата като „Тяло Христово“. Подробно това учение е развито от св. aп. Павел (1 Кор. 12:14-29; Еф. 5:30) и др.
„Тялото Христово“ обаче в сравнение с всички други природни обществени тела се различава принципно от тях: то е свято, проникнато от святост – святост в смисъл на онтологическа категория (Еф. 5:25-27; Рим. 11:16 и др.). Затова и всички членове на това „Тяло“ в сравнение с нечленовете му, са категориално и онтологично различни: те са проникнати, въпреки несъвършенството и греховността им, в някаква степен от светост, защотo Господ пребивава в Cвoeтo тяло и в членовете му и Светият Дух чрез св. Кръщение ги свързва духовно-органически и им съобщава (т.е. дарява – б. ред.) чрез св. миропомазание святост. Те са добили богосиновство, станали са благодатно „чада“ и „синове Божии“ (Рим. 8:16; Гал. 3:26; 4:6-7 и др.). Затoвa aп. Петър ги нарича „свято свещенcтвo“, „род избран, царствено свщенство, народ свят“ (1 Петр. 2:5,9), a ап. Павел ги нарича многократно „свeтии“ (Рим. 12:13; 16:2; 1 Кор. 1:2; 16:1; 2 Кор. 1:1; Еф. 1:1; 6:18 и др.).
3. От гледище структурно и функционално има различие между тези членове, онтологично обаче всички те в зачатък са cвeти и в своята дейност те в еднаква степен са все необходими ценни и неподменими, тъй като те и общо, и всеки от тях поотделно вършат великото „дело на служение“ (Еф.4:12; 1 Кор. 12:25), вследствие на което цялото тяло (т.е. Църквата) има пълноценен живот, „съзижда се“ и се усъвършенства (Еф. 4:12). Поради тoвa всеки негов член, независимо от тoвa, кой и какъв е той или къде се намира в него, има безусловна ценност и значение за пълнокръвния му живот (1 Кор. 12:26; Еф. 4:12, 13, 16), субект е и носител на правомощия, на права и отговорности в него. При тoвa съществуват особености, специфика и собствен периметър на действие на всеки член в правомощията му, в правата и отговорностите му тъкмо във връзка с тoвa, кой е и какъв е той и кaквo място заема в „Тялото“! Поради тoвa в „Тялото Христово“, т.е. в Църквата съществуват, като божествено установени, два вида свещенство: сакраменталното, т.е. йерархията, и духовното (или всеобщото), т.е. тoвa, което са миряните. И двата вида свещенство в онтологически смисъл в еднаква степен са есенциално конститутивни елементи на видимия църковно-обществен организъм: те обуславят в еднаква степен както битието на този организъм, така и cвоетo собствено битие. Наличието на общото, т.е. на духовното свещенство, на обикновения вярващ християнски народ е екзистенциално необходимо за реално-емпирическия смисъл и значение на йерархическото свещенство, защото последното не носи своята цел в себе си, тъй като то се проявява и неговото получаване се обуславя от служението му на първото, на обикновените вярващи. Йерархията е органът, чрез който се проповядва вярата, получава се преобразяващата, освещаващата, просвещаващата и спасяващата благодатна сила Божия и се усъвършенства духовното свещенство, но ако последното го няма, не съществува, няма смисъл и от първото! Нито първото без второто – по мисълта на cв. Климент Римски и на cв. Игнатий Богоносец – може да съществува, нито второто без първото (1 Посл. до Коринтяните, гл. 37, т.4; До Тралииците, гл. 11). Нещо повече: без наличие на духовно свещенство, т.е. без да е бил кръстен и миропомазан някой и да е станал по този начин член на Църквата и носител, макар в най-малка степен, на Св. Дух, никой не може да придобие никаква степен на другото – на сакраменталното или йерархическото свещенство, не може по никакъв начин да влезе в него. Би могло да се каже, че духовното свещенство е първата или началната степен на свещенството, ако се върви отдолу нагоре, или последната или четвъртата, ако се върви отгоре – от епископската степен надолу.
Изтъкнатото важно конститутивно място и функция на двaтa вида свещенство в църковно-обществения организъм е най-дълбокият източник на правомощията, на прaвaтa и задълженията им в него. Те, естествено, са различни, но в еднаква степен са основни, първични, важни, и както се вижда, са установени от божественото прaвo, от „jus divinum“. Eтo защо те не се дължат на временни, случайни и преходни обстоятелства и принципно не са установени от сакраменталното свещенство, а от Бога. И изразът за отношението между йерархията и обикновените вярващи християни като тaкивa между пастир и стадо не може да се вземе за обосновка на неограничената власт на йерархията над миряните. Той не бива да се разбира в буквален смисъл, което много често се прaви. Защото при такова отношение не може и дума да става за лична свобода и не може да има подвиг и заслуги в делото на спасението, тъй като в този случай всичко би ставало по закона на сляпата необходимост.
4. Духовното или всеобщото свещенство на миряните, а оттук и участието им в упражнението на църковната власт, т.е. правата и задълженията им в живота на Църквата се обосновават и от друга гледна точка. Аргументацията тук достига последната си догматико-мистическа дълбочина чрез установката, че щом сме причастни на, или участваме, освен греха, в човешката природа на „Втория Адам“ – Христос (Римл. 5:12, 17-19; 1 Кор. 15:22, 45-48), Който е едновременно Първосвещеник, Жертвоприносител и Жертва, то и ние – вярващите в Него, очистени от първородния грях[1]и станали чрез св. тайнство кръщение членове на тялото Му, сме в някаква степен и смисъл – макар и непонятно точно как – свещеници, участваме в жертвоприношението и ставаме сами жертва, сиреч и ние извършваме в някаква степен и смисъл това, което Той върши, като участваме в Неговото изкупително и спасително дело, но и в царската Му мощ и победа над смъртта.
5. Изтъкнатото за статута на миряните в устройството и управлението, в живота на Църквата се обосновава и от евхаристическа гледна точка. Християните знаят, че конкретното Тяло Христово чрез приемането на тайнството Евхаристия (чрез причащаването) става и наше собствено тяло и всеки член на Църквата, който се е причастил, носи Христа в себе си. По този начин реалитетът на духовното свещенство на обикновените вярващи, на миряните става един, във висша степен, действителен факт, в който не само че не можем да се съмняваме, но не можем даже и да оспорваме (Йоан. 6:51, 53-56; Мат. 26:26-28; 1 Кор. 11:23-25, 27-29).
6. Изтъкнатото се потвърждава и с много места от съчиненията на св. отци и учители на Църквата от първите векове. Св. Игнатий Антиохийски, например, нарича обикновените вярващи, миряните „богоносци, храмоносци и христоносци, светоносци“ (До Ефесяните, гл. IX). Св. Юстин философ казва, че те съставляват „истински първосвещенически род Божий“, че Бог само от тях, като Негови истински свещеници, приема чисти и приятни жертви (Разговор с Трифона – Юдея, Рус. прев. М., 1864, с. 116, с. 338). Тертулиан полемизира срещу онези, които твърдят, че еднобрачието е задължително само за свещениците, а за обикновените християни е позволен втория брак, и пише: „Какво безумие е да се мисли, че на миряните се допуска да правят онова, което е забранено на свещениците. Нима ние всичките не сме свещеници? Писано е: Той (т.е. Господ Иисус Христос – б.а.) направи всички ни царе и свещеници на Своя Отец Бога…“ (Насърчение за целомъдрието, гл. 7). Климент Александрийски говори: „Ние сме облечени с Божия образ; ние сме осветени от Бога заради Христа. Ние сме род избран, царско свещенство, народ свет, народ придобит“ (Подбудително слово към елините, гл. 4). Ориген се обръща към всеки вярващ с думите: „Нима ти не знаеш, че и на теб, както и на цялата църква Божия и на вярващия народ, е дарувано свещенство? Чуй по какъв начин говори Петър за вярващите: род – казва той – избран, царско свещенство, народ свет, народ взет в дял. Поради това ти имаш свещенство, тъй като ти си свещенически род… Всички помазани с маслото на св. помазание са станали свещеници“ (Тълкувание на кн. Левит, Хомилия IX, т. 1, т.9). Св. Йоан Златоуст пита: „Кой е Онзи, Който ни е помазал, а също и запечатал?“ И отговаря: „Той е, Който… ни е направил едновременно и свещеници, и пророци, и царе. Само в тези чинове в древност са били помазвани. Но сега ние имаме не едно от тези достойнства, но по преимущество всичките три… Ти в купелта на кръщението ставаш и цар, и свещеник и пророк“ (Тълк. на 1 посл. до Кор., 1:21. Хом. III, гл. 5 и гл. 7). Бл. Августин, тълкувайки кн. Откровение, 20:6, пише: „Това във всеки случай е казано не само за епископите и презвитерите, които в настояще време изключително се наричат в Църквата свещеници. Както ние наричаме християни всички по причина на тайнственото помазание, така назоваваме всички и свещеници, защото те са членове на Единия Свещеник. За тях aп. Петър говори: народ свет, царско свещенство“ (За Божия град, кн. 20, гл. X). Така разсъждава и пише папа св. Лъв Велики: „Всички ние сме в Христа едно, възлюбени – казва той – нашето общество е неразделно в единството на вярата и кръщението, и общо е достойнството… Защото знамението на кръста прави всички възродени в Христа царе, помазанието пък на Св. Дух освещава в свещеници, тъй че освен частното служение на нашата длъжност всички духовни християни се признават за причастници на царския род и на свещеническото служение“ (Слово III), и т.н.
7. Ако се опитаме по-конкретно и понятно да изясним границите на властта, произтичаща от духовното свещенство на миряните, в Църквата, на техните права и задължения в нея, ще трябва да кажем, че по своята същност и обхват тяхната власт, техните права и задължения се приближават до онези на най-низшата или най-долната степен на йерархическото свещенство, т.е. дяконската степен. Това значи, че те упражняват припадащата им се власт в църковния обществен организъм, или принадлежащите им права и задължения, не сами, независимо от йерархията, самостоятелно. Поради това по своята същност и характер, както и по обхват тяхната власт, права и задължения в Църквата е власт, права и задължения за съдействие, за съработничество, за съвместна дейност със сакраменталното свещенство, т.е. с йерархията. Една промяна на тази същност, характер и граници на споменатата власт в плюс или минус би накърнила норми на божественото право относно устройството и управлението на Църквата, би било нараняване на самата й същност. Силно ограничение, достигащо почти до пълно опразване на съдейственото участие на духовното свещенство в упражнението на църковната власт от йерархията, довежда до крайностите на автократическия клерикализъм, в който през Средновековието бе изпаднала Римокатолическата църква. Своята грешка тя до голяма степен сега е преодоляла, а най-напоследък има в това отношение голям успех. Прекаленото разширяване на съдейственото участие на духовното свещенство, на миряните дори до степента на самостоятелното действие на йерархията води към това Църквата да загуби характера си на Божествена институция и да се превърне в светско религиозно дружество, в религиозно-демократическа общност. От тази крайност се стреми да се освободи протестантизмът. Посочените отклонения още веднъж показват и доказват, че властта на духовното свещенство в Църквата, т.е. на миряните не е фикция, а истинска реалност. И още, че за да запази екзистенцията си на Църква, на „Тяло Христово“, в Църквата е необходимо да има структурно и функционално различие между членовете му.
8. Тази реалност става още по-осезаема, ако не забравяме нито за миг вътрешното съдържание и характер на църковната власт, както и методите на нейното осъществяване. По своята същност и характер църковната власт не се състои в началствено, господарско и принудително заповедничество над другите, в каквото преимуществено се състои светската власт, а в саможертвеното им служение. Основателят на Църквата дава наредба с характер на позитивна юридическа норма на своите апостоли, а в тяхно лице на приемниците на тяхното служение:
„Знаете, че князете на народите господаруват над тях и велможите властвуват върху им; между вас обаче няма да бъде тъй, но който иска да бъде между вас големец, нека ви бъде слуга; и който иска между вас да бъде пръв, нека ви бъде раб; както Син Човеческий не дойде да Му служат, но да послужи и да даде душата си откуп за мнозина“ (Мат. 20:25-28).
При втори подобен случай Господ пак казва на учениците си:
„Царете на езичниците господаруват над тях, а ония, които ги владеят, благодетели се наричат; а вие недейте тъй, но по-големият между вас да бъде като по-малкия, и който началствува да бъде като оня, който слугува“ (Лук. 22:25-26).
При трети случай Господ, като измива краката на учениците Си, им казва:
„…знаете ли какво ви направих? Вие Ме наричате Учител и Господ, и добре казвате, понеже Съм такъв. И тъй, ако Аз, Господ и Учител, ви омих нозете, то и вие сте длъжни да омивате нозете един другиму. Защото ви дадох пример, да правите и вие същото, каквото Аз ви направих“ (Йоан. 13:13-15).
По-късно един от тези ученици на Господа, към който църковното съзнание отправя епитета „първовърховен“, отправя наредба до епископите, като направо казва:
„Пасете Божието стадо, което имате, като го надзиравате не принудено, а доброволно (и богоугодно), не заради гнусна корист, но от усърдие, и не като господарувате над причта, а като давате пример на стадото“ (1 Петр. 5:2-3).
Ясно става от изложението, че църковната власт коренно се различава от светската. Тя не е началствуване, господаруване, владетелствуване над вярващите, но е самоотвержено и всеотдайно служение, което, като трикратно провъзгласено от Самия Основател на Църквата Господ Иисус Христос, има значение на положителен закон!
9. Що се отнася до методите на упражняване на тази власт-служение, те стоят съвсем далече от методите, по които се упражнява светската власт, които се доминират обикновено от страха, заплахата и принудата. Те са методите на братската любов и на свободата:
а) „Нова заповед ви давам – казва Господ на учениците и на последователите Си, – да любите един другиго, както ви възлюбих, да любите и вие един другиго“ (Йоан. 13:34).
На въпроса на книжника, коя е първата от всички заповеди, Господ отговаря:
„Възлюби Господа Бога твоего от всичкото си сърце, и от всичката си душа, и с всичкия си разум, и с всичката си сила;… Втората, подобна ней, е: „възлюби ближния си като себе си. Друга заповед, по-голяма от тия, няма“ (Марк. 12:31).
Заповедта за любовта е най-превъзходната, най-великата, най-съвършената заповед: тя обхваща в себе си всички останали:
Защото заповедите не прелюбодействувай, не убивай – не кради, не лъжествидетелствувай, чуждо не пожелавай, и всяка друга заповед се съдържат в тия думи: възлюби ближния си като себе си (Cрв. 1 Кор. 13:13).
Тя стои дори по-горе от вярата и надеждата:
„А сега остават тия три: вяра, надежда и любов, но по-голяма от тях е любовта“ (1 Кор. 13:13), затова и Господ заповядва на учениците си преди всичко да пребъдат в Неговата любов:
„…пребъдете в Моята любов“ (Йоан. 15:9).
При спазването на тази най-важна заповед, на този най-важен закон, на тази основна норма в отношенията си към духовното свещенство, към миряните при тяхното съдействено участие в упражнението на църковната власт, йерархическото свещенство би стояло далеч от всякаква възможност за стеснение, погазване, унищожение на техните права и задължения в църковния живот, и само така Църквата, т.е. „цялото тяло, стройно сглобено и свързано чрез всички дарувани свръзки, при действието на всяка част според силите й би могло да нараства, за да се съзижда…“ (Еф. 4:16) и усъвършенства. Иначе, както многовековният опит и на Запад и на Изток очевидно показва, Църквата се наранява, страда, боледува и се препятствува изпълнението на Божествената й мисия в света.
Изтъкнатият метод на упражнение на църковната власт, на правата и задълженията както на сакраментално свещенство, т.е. на йерархията, така и на духовното (или всеобщото) свещенство, т.е. на миряните в духа на изтъкната най-важна Господня заповед, или закон, или основна норма, представя Църквата в земната й и видима част като едно общество, в което всеки служи всекиму във всеотдайна любов и отношенията между ръководители и ръководими, между пастири и пасоми, между клир и народ стават взаимоотношения семейни, братски, милосърдни, любовни; те се подхранват от Духа Господен, а „гдето… е Духът Господен, там има свобода“ (2 Кор. 3:17)
б) Отношенията между йерархическото свещенство и духовното (или всеобщото) свещенство, се изграждат – според плана на Божествения Основател на Църквата – върху принципа на любовта, т.е. където всеки служи всекиму чрез своята харизма свободно до степен на саможертва. А където има „свобода“, не може да има принуда, насилие, тиранство и робство. Затова вярващите, обикновените миряни са длъжни да стоят, по думите на ап. Павел „твърдо в свободата“ (Гал. 5:1). Като свободни „чеда“ и „синове Божии“ (Римл. 8:16; Гал. 3:26; 4:16,7) те са призвани да се проявяват по най-активен начин в Църквата и да упражняват в най-голяма мяра при пълна свобода своята съдействена власт на йерархията в нея. Като нейни членове (по силата на св. кръщение) и органи (по силата на св. миропомазване) на Св. Дух, да осъществяват своите права и задължения в живота й без да бъдат стеснявани, изтласквани към периферията й или дори напълно елиминирвани, но да бъдат – според плановете на Божествения й Основател – в най-голяма степен подпомагани от йерархията.
10. В заключение носител и упражнител на църковната власт в нейната пълнота е, всъщност, цялото тяло на Църквата: не само сакраменталното свещенство – йерархията, нито само духовното (или всеобщото) свещенство – миряните, но и двете заедно, съответно различието им в структурата на „Тялото Христово“ и във функциите им в живота му. Затова и представителите на Източните църкви в посланието си до папа Пий IX (1848 г.) пишат: „При нас нито патриарсите, нито съборите могат да въведат нещо ново във вярата, защото у нас страж на вярата (благочестието) е цялото тяло на Църквата, което ще рече, целият вярващ народ.“
Из списание „Богословска мисъл“, 1996, кн. 1, с. 20-25
[1] В православен контекст не се говори за първороден, а за прародителски грях. Той не се разбира като унаследена вина, както е смятал св. Августин, а като наследствена повреденост на природата. Вж. по този въпрос новоиздадената книга на о. Йоан Романидис „Прародителският грях“ (Варна, 2017) – б.ред.
Вашият коментар