Участието на миряните: свещенството на Божия народ
Участието на миряните: свещенството на Божия народ
Литургията е дело на целия Божи народ (laos tou theou), а не задача на отделна клерикална каста, както е при езичниците или при юдеите. В Новия Завет понятието „свещенство“ се използва по два начина. Първо, Христос е представен като единственият първосвещеник и това е основната тема на Посланието до евреите. Христос е Този, Който ходатайства за нас пред трона на Отца и Който е принесъл жертвата веднъж завинаги. Този акт е краят на старозаветното свещенство, или по-скоро е неговото съвършено осъществяване в лицето на Христос, Който остава наш Първосвещеник за вечността. Второ, Новият Завет разширява разбирането за свещенството, като включва в него всички християни: „Но вие сте род избран, царствено свещенство, народ свят, люде придобити, за да възвестите съвършенствата на Оногова, Който ви е призовал от тъмнината в чудната Своя светлина“ (1 Петр. 2:9). Това е продължение на свещенството на самия Христос, защото Църквата е истинско Тяло Христово, на което е поверено да осъществява в света свещеническото служение на самия Христос. Когато човек се кръщава, той се облича в Христос (Гал. 3:27), става член на Тялото Христово и следователно получава дял в свещенството на Христа. Показателно е, че терминът „свещеник“ (hiereus)[1] никъде не се използва в Новия Завет нито за епископ (episkopos – надзирател), нито за презвитер (presbyteros – старейшина). Следователно по време на литургията свещеническата функция се изпълнява от цялата общност, по силата на кръщението на нейните членове. Ролята на ръкоположеното духовенство е да предстоятелства свещеническото събрание, да обединява тяхната свещеническа молитва – именно по тази причина в литургичните молитви винаги се използва първо лице множествено число. Най-ясно това е изразено в анафората на св. Йоан Златоуст:
Свещеникът: И тъй, като възпоменаваме тая спасителна заповед, и всичко извършено за нас: кръста, гроба, тридневното възкресение, възнасянето на небето, сядането отдясно и славното второ пришествие. Тези Твои дарове от всичко, което е Твое принасяме на Тебе за всички и заради всичко. Народът: Тебе възпяваме, Тебе благославяме, на Тебе благодарим, Господи, и ти се молим, Боже наш.
Всичко това е една мисъл, като глаголите са в първо лице множествено число и изразяват действията на цялото събрание: възпоменаваме, принасяме, възпяваме, благославяме, благодарим, молим. Това е молитва на жертвоприношението, а това, което принасяме, е „жертвата на хвалението“. При езичниците и юдеите само жрецът или свещеникът принася жертвата, а тук е съвсем ясно, че цялото събрание, не царственото свещенство, извършва това.
Много често обаче това не се разбира от начина, по който служим литургията, и малцина от миряните знаят, че анафората е тяхна молитва. Векове наред миряните не са можели дори да чуват думите на евхаристийната молитва, произнасяна тихо от свещеника зад затворените врати на олтара. Нещо повече – през последните няколко столетия вместо тях отговаря хор, който често стои далече от богомолците, обикновено на специален балкон. По този начин миряните се превръщат в зрители, наблюдаващи представлението на свещенослужителите и хора. Колко често казваме, че епископът или свещеникът служи литургията? И даваме ли си сметка какво казваме всъщност? Пейките в православните църкви в Америка правят храмовете ни да приличат на театри и засилват усещането на миряните, че са пасивна публика, дошла на представление. Възприемането на литургията като театър се насърчава още повече и от многобройните ѝ символични тълкования, според които тя е образно представяне на живота на Христос. Шмеман гневно се противопоставяше на този тип символика, но и до ден днешен тя си остава широко разпространена в популярната литература за Евхаристията. Всички тези обстоятелства са свели до минимум участието на миряните в литургията и са ги превърнали единствено в пасивни зрители. И тъй като миряните не участват активно в литургията, тя има слабо преобразяващо въздействие върху живота им.
Следователно първото, което е нужно, е да се положат общи усилия, за да се възстанови подобаващото място на миряните в църковния живот. В тази насока вече са предприети известни стъпки, поне в някои общности. Честото причастяване е станало по-обичайно, произнасянето на глас на евхаристийната молитва постепенно започва да се приема. Но повечето тепърва предстои. Необходима е широка дискусия сред епископите, свещенството и миряните относно съответните им функции в богослужението и живота на Църквата. Ширещият се клерикализъм трябва да се преодолее. Литургията винаги е съборен акт: никой свещеник не може да служи литургия сам; той трябва да оглавява някаква общност, която от своя страна трябва да отговаря и да дава съгласието си. Молитвите, произнасяни от свещеника, не са само негови, а на цялото събрание. Трябва да се намери начин миряните да участват по-пряко в литургията. Защо е необходимо например хорът да пее „Амин“ или „Господи помилуй“? Нима не би могло поне отделни части на богослужението да се пеят от целия народ? Антифонното псалмопение, при което миряните изпяват рефрените, също може лесно да се възстанови, без да се променя структурата на службите. Познаването на литургичната история е особено полезно в това отношение, тъй като ни позволява да видим колко бедно е станало нашето богослужение, а освен това ни запознава и с различни практики, които могат да ни бъдат полезни в сегашното положение.
Из „За живота на света“, стр. 22-25
Виж също така:
1. Църковната йерархия – клир и Божий народ
2. За клерикализма, тайнството свещенство и връзката му с венчанието
[1] Употребата на този термин за ръкоположените в свещенически чин започва едва от четвърти век нататък. Най-доброто разглеждане на този въпрос в: Raymond E. Brown, Priest and Bishop: Biblical Reflections (New York: Paulist Press, 1970).
Вашият коментар